Tarhan: “Artık bizim yarışımız Türkiye’deki ilçelerle değil, batı ülkeleriyle”
Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Mezitli’nin çok hızlı bir gelişimle ‘Mersin’in parlayan yıldızı’ olduğunu belirterek, 2017 sonunda hayata geçirecekleri birçok projeyle birlikte büyük bir atılım gerçekleştireceklerini söyledi. Oldukça iddialı konuşan Tarhan, “Artık bizim yarışımız Türkiye’deki ilçeler değil, batı ülkelerdeki gelişmişlik düzeyi” dedi.
Mersin’in Mezitli ilçesi, Mezitli Belediyesi’nin 2017 sonuna kadar hayata geçireceği projelerle yeni bir sürece giriyor. Belediye Başkan Tarhan, 2017 sonunda bitirecekleri kent meydanı, yeni belediye hizmet binası, kültür merkezi, amfi tiyatro, müzeye dönüştürecekleri Taş Mektep ile birlikte Tece’de hayata geçecek ticaret ve sanayi merkezi ve özel hastanelerin yanı sıra Sağlık Bakanlığı’nın yapacağı devlet hastanesinin Mezitli’nin, Mersin’in sağlık ve kültür merkezi olacağını ifade etti.
“Mezitli’ye değer kattık”
Başkan Tarhan, önümüzdeki bir yıllık süreçte ilçede yapacakları değişiklikleri İHA muhabirine anlattı. Yapımı devam eden ve önümüzdeki birkaç ay içinde ihaleleri gerçekleştirilerek yapımına başlanacak yeni projelerle Mezitli’nin her geçen gün biraz daha büyüdüğünü vurgulayan Tarhan, yeni projeler tamamlandığında ilçenin gelişiminin çok daha hızlı olacağının altını çizdi. Başkanlığa aday olduğunda ‘Mezitli’ye değer katacağız’ dediğini anımsatan Tarhan, “Gerçekten de Mezitli’ye değer kattık. Bazıları şikayet ediyor, ‘Başkan bu kadar da değer katmasaydın, ev fiyatları, arsa fiyatları, iş yeri fiyatları çok yükseldi’ deniliyor. Doğru, şu anda Mezitli’deki özellikle yeni yapılan yapılardaki fiyatlar oldukça yüksek. Arsa fiyatları çok yükseldi. Marka konumunda olduğunu bildiğimiz özel firmaların iş yeri olarak hemen hepsinin Mezitli’de yeri var. Her geçen gün burada yeni ve büyük modern iş yerleri yapılmakta. Gerek Türkiye genelinde gerek Mersin’in diğer ilçeleriyle kıyasladığımızda en az iş yeri kapanan bölgelerden birisi Mezitli. Yeni yapılan iş yerleri kapananlardan çok daha fazla. Bundan dolayı Mezitli’deki ekonomi de canlı durumda. Daha yakın tarihlerde Mezitli’de noter yoktu, şu anda iki noter var. Yakın tarihte banka yoktu, şu anda birçok bankanın ikinci şubesi açılmış durumda” diye konuştu.
“Mezitli, Mersin’in sağlık merkezi olacak”
Mezitli’nin hem sağlık alanında hem ticari hem de de kültürel alanda yeni atılımlara gebe olduğunu söyleyen Tarhan, eski Mezitli bölgesinde yapımına başlanan arıtma tesisinin 2 yıl içerisinde biteceğini, tesise yakın bir bölgeye de Sağlık Bakanlığı tarafından bir devlet hastanesi yapılacağını müjdeledi. Esenbağlar Mahallesi’nde 70 dekarlık bir alan üzerinde yapılması planlanan devlet hastanesinin şu anda Sağlık Bakanlığı’nın programında olduğu bilgisini veren Tarhan, “Hastanenin yapılacağı yerin 100 dekara kadar ulaşabilecek bir alanı var. İhalesinin bir an önce yapılması için takipteyiz, merkezi idareyle sürekli görüşüyoruz” ifadelerini kullandı.
Meztili’de ayrıca mevcut özel hastanelerin yanı sıra yapımına başlanan ve yeni yapılacak özel hastaneler de olduğunu kaydeden Tarhan, “Devlet hastanesi, yapılmakta ve yapılacak olan özel hastanelerden sonra Mezitli Mersin’in sağlık merkezi olacak” şeklinde konuştu.
“Kimsenin sağlık, okul, alışveriş için Mersin’e gitmesini istemiyoruz”
İlçede şu anda birçok okul yatırımı yapıldığına, imar planlarına işaretlendiğine ve devam eden okul inşaatları olduğuna işaret eden Tarhan, şunları söyledi: “Okul için kimse Mersin’e gitsin istemiyoruz. Sağlık nedeniyle gitsin istemiyoruz. Alışveriş için de gitsin istemiyoruz. O nedenle kent dışında büyük bir alışveriş merkezinin olmasından yanayız. Alışveriş merkezi, 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda yer alan Tece’deki ticaret ve sanayi alanı içinde yer alacak. Bu hem insanları zaman yönünden avantajlı kılacak öbür taraftan trafik sorununa da katkısı bulunacak. Trafik rahatlamış olacak. Merkeze okula gitmediği için servis araçları olmayacak, hastaneye, alışverişe gitmeyecek insanlar.”
“Bir kültür merkezi ve bir amfi tiyatro yapıyoruz”
Yeni Çevre Düzeni Planı ve arkasından hazırlanacak 5 binlik nazım imar planından sonra Mezitli’deki gelişmenin çok daha hızlı olacağını vurgulayan Tarhan, şu anda Mersin’de en dinamik ilçenin, ekonomisi, ticareti, sosyal ve kültürel tesisleriyle Mezitli olduğunu iddia etti. Belediye olarak bu dinamizme ayak uydurmak zorunda olduklarını ve bunu yaptıklarını dile getiren Tarhan, önümüzdeki dönemde yapacakları yeni projelere ilişkin bilgiler verdi. Sanat ve kültür alanında Mezitli’de büyük bir açlık olduğuna dikkat çeken Tarhan, bunu gidermek üzere ilk etapta bir amfi tiyatro ihalesi yaptıklarını bildirdi. Soli kavşağının kuzeyinde, merkezi bir noktada inşa edecekleri amfi tiyatronun yapımına yılbaşında başlayacaklarını ve 2017 Temmuz sonunda bitireceklerini ifade eden Tarhan, Adnan Menderes Bulvarı’nın bitim noktasında ise bir kültür merkezi planladıklarını söyledi. Kültür merkezi projesinin hazır olduğunu ve önümüzdeki günlerde ihaleye çıkacaklarını bildiren Tarhan, “Kültür merkezi inşaatına yılbaşında başlayıp 10 ayda, 2017 Ekim Ekim sonunda bitirmeyi hedefliyoruz ki, buna çok fazla ihtiyacımız var. Bunun içerisinde sergi salonları, galeriler, yazlık sinema, 650 kişilik bir salonu olacak. Yerimiz çok büyük değil ama denize nazır, oldukça güzel bir mekan oluyor” dedi.
“Kent meydanı ve belediye binasını 2017 sonunda bitirmiş olacağız”
Kentlerin tek odaklı olmaması ve modern kentlerde birden çok kent merkezi olması gerektiğinin altını çizen Tarhan, şöyle devam etti: “Biz bunu aşmak için kentin batısında Tece bölgesinde ticaret ve sanayi alanıyla ayrı bir çekim merkezi yaratırken, bir de bir başka çekim merkezi yaratıyoruz. Eski hal diye bilinen alanın tamamı yıkılacak, bunun plan değişikliği çıktı Büyükşehir Meclis’ten. Eski hal alanı kent meydanı olacak. Meydanın bitişiğine de modern belediye binası yapıyoruz. Onun da projesi bitmek üzere, bu yıl içerisinde ihalesini yapacağız. 2017 sonunda da belediye binasını bitirmiş olacağız. Belediye binasının karşısında kaymakamlığa yer verdik, tapusunu verdik kendilerine, yeni kaymakamlık inşaatı başlayacak. Yine orada hem belediyenin hem özel iş merkezleri yapılacak. Böylece orayı da ayrı bir çekim merkezi ve kent merkezi haline getireceğiz. Zaten değerli olan o bölge, belediye, kaymakamlık,
kent meydanı, iş merkezleri olduğu zaman çok daha değerli olacak. Bunların hepsi 2017 sonunda bitecek.”
Öte yandan, eski Mezitli bölgesinde bulunan ve uzun uğraşlardan sonra Maliye Bakanlığı’ndan tahsisini aldıkları Taş Mektep için de bir proje hazırladıklarını anlatan Tarhan, “Kısa süre içerisinde onun restorasyonuna başlayacağız. Taş Mektep’i de bir kültürel tesis, müze haline getireceğiz. Yani kentin en kuzeyini dahi böylece değerlendirmiş olacağız” diye konuştu.
“Mezitli, şu anda Mersin’in parlayan yıldızı. Biz daha iyilere ulaşmak istiyoruz”
Mezitli’nin çok hızlı geliştiğini belirten Tarhan, insanların Mezitli’de mutlu ve daha güler yüzlü olmalarını istediklerini dile getiren Tarhan, “İçinde yaşadığımız kenti yaşanabilir kent yapmamız gerekir. Herkesin burada yaşamak istemesi lazım diye düşünüyorum. Zaten şu anda Mersin’de diğer ilçelerde evi olanlar evini satıyor ve Mezitli’ye gelmekteler. Mezitli’deki hareketliliğin nedenlerinden birisi de diğer ilçelerimizden Mezitli’ye göçün artması. Vatandaşlar artık Mezitli’de yaşamak istiyorlar. Belediyemizin özellikle sosyal ve kültürel çalışmaları da burada mütevazı olmayacağız, diğer ilçelerimizden insanların buraya göç etmesini etkileyen unsurlardan birisi. O nedenle böyle hızlı bir süreç yaşıyoruz. Daha doğrusu baş döndürücü bir gelişme var Mezitli’de. Mersin’in şu anda parlayan yıldızı. Biz daha iyilere ulaşmak istiyoruz. Mutlu insanların yaşadığı, demokrasinin daha içselleştirildiği, Avrupa’daki, Amerika’daki gelişmiş kentlerden farkı olmasın istiyoruz. Artık bizim yarışımız Türkiye’deki ilçelerden ziyade batıdaki ülkeler. O ülkelerin gelişmişlik düzeyine ulaşmak istiyoruz. Tüm dünyada Mezitli’nin adını duyurmak istiyoruz ve duyuracağız. Mezitli’de yaşamak gerçekten ayrıcalık oldu. Mezitli’de insanlar daha mutlu ama biz bunu daha da artırmak istiyoruz. İnsanların daha da mutlu olmaları için elimizden geleni yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol