Büyükşehir Personeline Uyuşturucu İle Mücadele Eğitimi
İçişleri Bakanlığı Uyuşturucu ile Mücadele Uygulama Belgesinde yer alan “Yerel Yönetimlerin Uyuşturucu ile Mücadelede Etkin Kullanımının Sağlanması” faaliyeti kapsamında; Belediye personeline yönelik olarak planlanan eğitim İl Emniyet Müdürlüğünün narkotik uzmanlarınca BESOT Konferans salonunda gerçekleştirildi.
Eğitime Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanı Muzaffer Şaşmaz, Şube müdürleri Mustafa Duman, Kemal Kaplan, Mustafa Bozal, zabıta memurları, özel güvenlik görevlileri ve çevre temizlik personeli katıldı.
Uyuşturucunun olumsuzlukları anlatıldı
İl Emniyet Müdürlüğü narkotik uzmanlarınca yapılan sunumda narkotik suçlarla ilgili mevzuat hakkında bilgiler verildi. Uyuşturucu madde türleri, madde bağımlısı kullanan kişilerde görülen belirtiler, uyuşturucunun zararları ve toplum üzerinde yaptığı tahribat anlatıldı. Narkotik suçlarla ve uyuşturucu tacirleri ile mücadelede belediye görevlilerinin etkin katkısı için uyuşturucu maddelerle karşılaşması durumunda şüpheli mahallerdeki uyuşturucu madde kalıntılarını teşhis ederek derhal emniyet yetkililerine bildirmeleri istendi. Uyuşturucu kullanımı ve satışının engellenmesi için sadece emniyetin her köşe başına bir polis dikmesinin yetmeyeceği, bu konuda başta kamu görevlileri olarak herkese görev düştüğü belirtildi. Madde bağımlısı kişilerde görülen belirtiler ve uyuşturucu maddelerin etkileri anlatıldı. Yakınlarımızdan uyuşturucu madde bağımlısı kimseler varsa onları bağımlılığın pençesinden kurtarmak için yapılması gerekenler ifade edildi.
Gençlerimizi korumak zorundayız
Daire Başkanı Şaşmaz yaptığı açıklamada, “Dünyada olduğu gibi ülkemizde de uyuşturucu ve bağımlılık yapan madde kullanım yaşı giderek düşmesi toplumlar için büyük bir tehdit unsuru oluşturmaktadır. Bu tehdit karşısında gençlerimizi ve toplumu çok yönlü çalışmalarla korumak zorundayız. Belediyemiz çocuklarımıza, gençlere ve toplumun dezavantajlı kesimlerine yönelik gerçekleştirdiğimiz projelerle toplumu kötü alışkanlıklardan korumayı amaçlıyoruz. Belediyemiz halkın içinde ve halkın sorunlarıyla yakından ilgilenen ve çözümler üreten bir kuruluş olduğundan bu mücadelede gayet önemli bir yere sahiptir.  Mücadelenin etkin biçimde sürdürülmesi için personelimizin bu konuda bilinçlendirilmesi şarttır. Uyuşturucu ile mücadelede İl Emniyet Müdürlüğü ile işbirliği içinde çalışacağız” diye konuştu.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol