İzleyiciye Emniyet Kemeri Taktıran Oyun, Kazasız Kul Olmaz
İstanbul Gelişim Sanat tarafından 81 ilde sahnelenen ’Kazasız kul olmaz’ adlı Oyun seyircilerin beğenisine sunuldu. Dünyada ilk defa yapılan uygulamada, seyirciler özel koltuklarda oyunu izliyor. Oyun başlamadan yapılan anons ile seyircilerde kemerlerini bağlamaları isteniyor. 
 
İstanbul Gelişim Sanat tarafından 81 il  kapsamlı  ’Kazasız kul olmaz’ adlı Oyun seyircilerin beğenisine sunuldu. 
Dünyada bir ilke imza atan İstanbul Gelişim Sanat, iş ve trafik kazaları ayrıca ilk yardıma dikkat çekiyor. Yazan Yöneten Zahrettin Çelik  sanat danışmanlığını Şevket Çoruh  Vatan Şaşmaz, Ali Yücel Güler  Proje  danışmanlığını Oktay Gündoğdu, yaptığı 81 il kapsamlı  ’’kazasız kul olmaz’’ adlı oyun seyircilerin beğenisine sunuldu. Proje, Uluslararası Radyocular Birliği tarafından yılın alkışı hak edenler ödülüne layık görüldü. Konusu, ülkemizde kanayan yarası haline gelen iş ve trafik kazalarının akabinde ilkyardımın önemine vurgu yapmaktadır. 

Seyirciler Emniyet Kemeri Taktı 
Dünyada bir ilke imza attılar; Koltuklarda özel olarak emniyet kemeri tasarlandı.anons geldikten sonra seyirciler emniyet kemerlerini takıyor ve kemer takılmadan oyun başlamıyor. Konukların çocuklarıyla ilk defa böyle yararlı bir etkinlikte bulunmalarından çok memnun olduklarını bu tarz projelerin çoğalmasını ifade ettiler.   
 
Oyunun yazarından… 
Kazasız kul olmaz oyununu yazan ve yöneten Zahrettin Çelik, oyun hakkında şöyle dedi: 
“Kendi imkanlarımızla Kavşaklar tali yoları, şantiyelerde gözlemler araştırmalar yaparak hem skeç haline getiriyoruz hem de bu verileri çeşitli kurum ve kuruluşlara paylaşıyoruz. Keşkeler olmaması için kazasız kul olmaz oyununu 2009’da kaleme aldık. Bilindiği üzere istatistikler ve kaza oranlarına baktığımızda iş ve trafik kazaları pek iç açıcı değil. Ülkemizde yılda 8 bin kişi sadece trafikte hayatını kaybediyor. Dünyada 3. Avrupa’da ise 1. Sıradayız Dünya genelinde 1.6 milyon insan yaşamını yitirmektedir bu kayıplar sosyoekomik ve sosyokültürel tahribi sizin takdirinize  bırakıyoruz. Kaza oranları çok yüksek. Hal böyle iken bizde bu hassas konuları sahne sanatlarına taşıyarak bilinçli, duyarlı birey ve toplum modeli oluşturma amacındayız. Oyunumuzu yurdun her tarafında halka sunacağız oyunun içinde tek bir mesaj değil birçok konuya değinmek istedik. Eğitsel niteliği  taşıyan bu oyun 7’ den 70’e seyirciyle  buluşturmayı hedefliyoruz” dedi..  

Hedefimiz ve Misyon 
İlk yardımın önemini hatırlatmak, İş ve trafik kazalarının minimuma getirmek,  işveren ve personelerin oyundaki hatalarını görmelerini sağlamak, konuya duyarlı kurum ve kuruluşlara örnek göstermek, toplum olarak sağlık personellerine karşı hoşgörülü olmayı hatırlatmak, projemiz köy okullarının giyim, kırtasiye, gıda gibi konularda katkıda bulunmaktadır.. 

İstanbul gelişim tiyatrosunun misyonu, kadına şiddet, iş kazaları, trafik kazaları ilk yardım, köy okulları gibi konuları dramatize ederek toplumu bu yönde farkındalık oluşturma  çabasındadır. 

 

OYUN KÜNYE 
Yazan ve Yöneten:  Zahrettin Çelik 
Sanat Danışmanı:  Şevket Çoruh, Vatan Şaşmaz, Mehmet  Ali Nalbant        
 
PROJE DANIŞMANI 
Analitik Yaşam Grubu  - Ali Yücel Güler 
Oktay Gündoğdu 
Levent Tekin 
Savaş KONCA  
Av.Adnan TÜZÜN 
Yaşar Karaaslan 
Öznur SİMAV (Pedagog) 
Acil Tıp Teknisyenleri Derneği 
Kostüm:  Aydın Çelik 
Türü: Trajikomik   
Müzik:  Majeste Bilinçaltı 
İzleyici kitle: 7'den 70'e 
Basın Danışmanı: Pro Media 
Ödül Tasarım: Gündoğdu Kristal 
Grafik: MarkAsimetri   
Koordinatörler:  Sermin Ortaç, Abdullah Yılmaz, Hayriye Hande Şen, İsmail Çelebi, Ali Leventöz, Yunus Karakurt 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
dilan sela 2 yıl önce

ben çok begendım projeyı nasıl ızlerız acaba

Avatar
asım bey 2 yıl önce

farklı