Günümüzde Kpss neden önemli diye sorarsak, okul hayatına başladığımız günden itibaren okuma hayatımızın sonlandığı ve meslek hayatına geçtiğimiz nokta olduğundan dolayı önemli bir kavramdır kpss. Lisans veya ön lisans mezunları veya lise mezunları bu sınava girebiliyorlar. 

Kimileri öğretmen, mühendis, doktor vs gibi meslek dallarından mezun olmuş kişiler bu sınava katılmakta, ayrıca lise mezunları da herhangi bir devlet kurumunda görev alabilmek için 2 senede bir yıl yapılan, kpss girmektedirler.  Kpss diye adlandırdığımız sistem bir bakıma, gerçekten emek veren, çalışan kişiler istedikleri yerlere gelebildikleri için güzel bir sistemdir. Bir çok ülkede bu tarz sınav sistemleri uygulanmaktadır, bir çok ülkede de öğrencilerin meyilli olduğu bölümlere göre sınavsız olarak üniversiteye yerleştirme yapmaktadır.

En güzeli de budur aslında, inşaları her sene onlarca sınava tabi tutmak yerine, yapabileceği, yeteneği olan herhangi bir konuda onu okuma hayatına başladığı günden itibaren geliştirerek üniversite ve daha sonradan mevcut yaşamdaki çalışma hayatına başlamasına yardımcı olabilirler.

Ülkemiz şartlarında Kpss tüm lise veya üniversite mezunları öğrencileri tarafından çok önemsenmektedir.  Bunun nedeni bir meslek sahibi olabilmek, zor hayat şartlarına karşı güvenilir bir geçim kaynaklarının olmasını istemeleridir.

Eğitim konusunda, türkiyeyi diğer ülkelerle kıyaslamaya kalkarsak eğer ki, türkiye çok gerilerde yer almaktadır. Diğer ülkeler okuyan veya mezun olan bireyleri kendi toplumlarına sağlıklı bireyler olarak kazandırmaya çalışmaktadırlar, karşılarına zorluk çıkarmak yerine, ellerinden geldiğince eğitimin e yetişkin biri olduklarında topluma faydalı bir birey haline gelmeleri için eğitim ve öğretimlerini bu şartlarda kolaylaştırmaktadırlar.

Ülkemize baktığımızda ise, her eğitim döneminin sonunda bir sınav yapılmakta.  Bu sınavlar sayesinde topluma yararlı bireyler kazandırma düşüncesiyle hareket edilmek de halbuki yetenek ve becerilerine göre insanlara bir meslek sahibi yapmak daha mantıklı ve insanlar için artı bir durumdur. Tabi bu her meslek için geçerli olmamalıdır. Örneğin, yeteneği var diye sınavsız eğitimsiz kimse doktor olamaz veya öğretmen olamaz. 

Günümüzde, yıl boyu çalışan kafasını defterden, kitaptan kaldırmayan bireyler  5 temmuzda kpss nin ilk aşaması olan sınava girmişlerdir. İkinci aşama olan sınava ise 20 temmuzda girilecektir. Kimisi sınavlarının çok iyi geçtiğini kimisi ise yine bir yıl boyunca çalıştıkları, emeklerinin yine boşa gideceğini belirtmektedirler. Kimi mesleki gruplarda alımlar az olduğundan dolayı kpss sınavında çok başarılı olduklarında yani en yüksek puanı aldıklarında atanabilecekleri için zorlu bir caba göstermektedirler.

Örnek verecek olursak, fizik öğretmenliği türkiye şartlarında  alımları çok az olan bir meslektir, bundan dolayı kpss sınavında gerekli yüksek puan alınması gerekmektedir. Gerçekten fizik konusunda başarılı olan biri, sınav günü bir rahatsızlık yaşadığında veya ailevi bir sorundan dolayı sınavı kötü geçtiğinde koskoca çalıştığı bir yılın boşa gitmesi, zor bir durum dur.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol