Anneler, ilk süt dişi bakımı ve emzirme dönemi seminerine katıldı

Beylikdüzü Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, annelere yönelik “Bebeklerde süt dişi bakımı ve emzirme dönemi beslenme” konulu bir seminer verdi. Seminerde diş doktoru Müzeyyen Şengezer ve Uzman Diyetisyen Billur Filiz, katılımcıları merak edilen hususlar hakkında bilgilendirdi.

Toplum sağlığını iyileştirici birçok farkındalık projesi üreten Beylikdüzü Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, annelere yönelik bir seminer daha gerçekleştirdi. Emzirme ve 0-1 yaş dönemi beslenme konusunun ele alındığı eğitimi, Sağlık İşleri Müdürlüğü personellerinden diş doktoru Müzeyyen Şengezer ve Uzman Diyetisyen Billur Filiz verdi. Uzman doktorlar, annelerin özellikle merak ettiği sorular üzerinde aydınlatıcı bilgiler paylaştı.

“Uzun dönem biberon kullanmak sakıncalı olabilir”

Bebeklerin süt dişlerinin alt çenenin ön bölgesinde çıkmaya başladığını, 36 aylık olmadan 20 adet diş çıkacağını belirten Şengezer, “Çocuk doğduğu andan itibaren temiz bir bezin hafifçe nemlendirilmesi, işaret parmağımızla damak üzerinde gezdirilmesi ve üst tabakada oluşan mikropların giderilmesi gerekir” dedi. Erken süt dişi kaybında, diş kaymalarını engellemek için yer tutucu takılmasının öneminden bahseden Şengezer, uzun vadede biberon kullanımının çürümelere yol açtığını ve sürekli kullanımından kaçınılması gerektiğini ifade etti. Şengezer, ilk süt dişi çıkan bebeklerin dişlerinin günde 2 kez fırçalanmasının önemini vurguladı ve “Diş fırçaları en geç 4 ay içerisinde değiştirilmelidir” dedi.

“Ne kadar çok emzirirseniz o kadar sütünüz artar”

Diyetisyen Billur Filiz ise emzirme döneminin oldukça hassas olduğuna dikkat çekti. Bu dönemde anne bebeğini ne kadar çok emzirirse süt üretiminin o derecede çoğalacağını aktaran Filiz, “Süt oluşumu hamilelik döneminizin 6. ayından itibaren oluşmaya başlar. Beslenmenin yeterli ve dengeli yapılması hem hamilelik döneminde hem de doğum sonrası dönemde çok önemli” diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol