OSBÜK’ün 2017 yılı ilk bölgesel toplantısı Konya’da yapıldı

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşunun (OSBÜK) 2017 yılı ilk bölgesel toplantısı Konya’da düzenlendi.

OSBÜK’ün her yıl geleneksel olarak düzenlediği istişare toplantılarının 2017 yılı ilk toplantısı Konya’da gerçekleştirildi. Konya, Aksaray ve Karaman illerinden sanayici temsilcilerinin katıldığı toplantıda, sanayicilerin sorunlarına çözüm önerileri sunuldu.

Sanayicilerin yaşadığı sıkıntıları çözmek için çalıştıklarını söyleyen OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükcü, “Türkiye’nin üreten gücü organize sanayi bölgeleri camiasını temsil eden OSBÜK, 2017’nin ilk bölgesel toplantısını Konya’da gerçekleştiriyor. Bugün 11 organize sanayi bölgesi temsilcileriyle bir aradayız. Konya, Aksaray ve Karaman illerimizin organize sanayi bölgesi temsilcileriyle bugün burada bir istişare toplantısı gerçekleştireceğiz. Bugün sanayi temsilcilerimizi dinleyeceğiz. Organize sanayi bölgelerimizin yaşamış olduğu problemleri organize sanayi bölgelerimizin karşılaşmış oldukları sıkıntıları istişare etmek üzere geleneksel olarak yaptığımız bölgesel toplantılarında organize sanayi bölgelerini dinliyoruz. Ve onların iletmek istedikleri problemlerini ve iletmek istedikleri sıkıntılarını alıyoruz. Bunu Bilim, Sanayi, Teknoloji Bakanlığımızla ve diğer bakanlıklarla hükümet nezdinde takibini sürdürüyoruz” dedi.

“Maliyetimizi arttıran tüm vergilerden artık arınmak istiyoruz”

Sanayicinin üzerindeki yükün kaldırılmasını isteyen Kütükcü, “Organize sanayi bölgeleri üzerinde üretimin maliyetini arttıran, ek yük oluşturan, birçok geçmişten gelen mevzuat gereği vergi yüklerini artık sanayicimiz taşımak istemiyor. Dolayısıyla elektrik üzerinden ödediğimiz TRT payı, doğalgaz üzerinden ödediğimiz ÖTV ve belediye alanı sayılmadığı halde sanayicilerimizin ödediği emlak vergileri gibi bizim yüzde 1, yüzde 2 gibi oranlarla maliyetimizi arttıran tüm vergilerden artık arınmak istiyoruz” diye konuştu.

“Üreten insanların her zaman hizmetine amadeyiz”

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız ise “Çalışan bir yapıdan bahsediyoruz, üreten bir yapıdan bahsediyoruz, bir sistemden bahsediyoruz. Ortada bir sistem var. Üretiyor, sonuç alıyor, istihdam sağlıyor, Türkiye Cumhuriyetinin ekonomik kalkınmasına, ihracatına, işine, aşına katkı veriyor. Evet, ne diyoruz, ‘üreten insanların her zaman hizmetine amadeyiz’ diyoruz. İşte bunun için üreten insanın yanında olduğumuzu, onun her sorununun çözümünde mutlaka en önde gitme arzumuzu dile getiriyoruz” şeklinde konuştu.

Yapılan açılış konuşmalarının ardından program soru cevap şeklinde devam etti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol