Son zamanlarda gençler ve hatta çocuklar üzerinde oluşturmakta olduğu olumsuz etkiler ve ölümle sonuçlanan vakalarıyla gündeme gelen ve gerçekten ülkemiz gündemini bir hayli meşkul edecek gibi görünen bonzainin, insan vücudunda ağır tahribatlara yol açarak birçok hastalığa neden olduğu ortaya çıktı. Bonzainin insan vücudunda 20’ye yakın ve hatta geçkin hastalığa yol açtığını belirten uzmanlar bulunmaktadır. Birçok testle anlaşılamayan bonzai denen  uyuşturucu maddenin zehirleyici etkisinin diğer uyuşturucu maddelerden daha  fazla olduğunu ifade eden uzmanlar,  bonzai uyuşturucu maddesinin insan vücudundan atılabilmesi için bağımlı olan kişiye sıvı takviyesi ve bağımlılıktan  kurtulabilmesi için psikiyatrik tedavi uygulanmalıdır. Diye açıklamalara yer vermektedirler.

 

Bonzainin Zehir Etkisi Çok Fazla 

 

Kullanımı hızlı bir şekilde yayılan bonzai ile ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulunan uzmanlar, bonzainin zehirleyici özelliğinin diğer uyuşturucu maddelere göre daha fazla olmakla beraber  ölümle sonuçlanacak etkileri olduğunu ifade etmektedirler. Bonzai de  esrar diye adlandırdığımız uyuşturucu maddesinin ortaya çıkarttığı etkilere benzer etkilere sahiptir. Ylnız zehirleyici ve etki özelliği esrardan çok daha yüksek ve etkilidir ve ölümle sonuçlanmaktadır. Uzmanlar Bonzai’nin esrar ve diğer uyuşturucu maddeler gibi, bağımlılık gibi davranışların sergilendiği ve yoksunluk belirtilerine yol açtığına dikkat çekmektedirler. 

 

Sayısız Hastalığa Yol Açıyor

 

Bonzai kullanımın sonra insanlarda gözlemlenecek belirtilerini sıralayacak olursak, gözlerde kızarıklık, göğüz ve kalp çarpıntısı, anksiyete bozukluğu, panik atak gibi durumlar, agresif ve tersleyici davranışlar, herkesten şüphelenme, halüsinasyonlar, konuşma zorluğu, vücut kaslarında gerginlik, kısa sürelide olsa hafıza kaybı ve  sinir nöbetleri. Vücut üzerindeki olumsuz etkileri, uyarıcı madde olan esrarın etkilerinden daha fazla ve farklıdır. Psikoz diye adlandırılan ve gerçek olan şeyleri değerlendirmenin ileri derecede bozulduğu, şüphecilik davranışlarıyla ve halüsinasyonlarla devam eden ağır bir psikiyatrik tabloyla karşılaşmanız mümkündür. Bonzainin saydığımız olumsuz etkilerinin yanı sıra kalp krizi ve böbrek hasarı gibi vücut da kalıcı hasarlar yaratacak  önemli etkileri olduğunu unutmamakla beraber bu maddenin insan vücuduna zarardan başka hiçbir şeyi olmadığını anlamalıyız. Bonzai maddesi kullanılmadığı takdirde kişide huzursuzluk etkileri, uyku bozukluğu, iştahsızlık ve yemek yemede düzensizlik, terleme, titreme, mide bulantısı, kusma, ishal gibi etkilerinde görüldüğünü görmeniz mümkündür. 

 

Bonzaiden Kurtulmak İçin Ne Yapılmalı ? 

 

Bonzainin standart toksikoloji testleri sonucu etki ve bileşenlerinin saptanamaması nedeniyle kullanana kişilerinde belirlenmesini zorlaşmaktadır. Tedavi için bonzai bağımlılarının veya kullananların psikiyatri hekimlerine başvurmaları gerekmektedir, ilk adım, vücudun uyarıcı maddeden arındırıldığı, arındırma dönemi diye adlandırdığımız dönem olduğunu belirtmek isteriz. Arındırma döneminde bağımlı olan hastaya destekleyici tedavi uygulanmakla beraber; beslenme bozuklukları gibi, sıvı tüketimi gibi bozulmalar ve ek tıbbi sorunlar tespit edilerek tedavileri uygulanır. Bonzai maddesinin vücuttan atılması için sıvı takviyesi sağlanır. Bu dönemde uyarıcı maddenin kesilmesine bağlı olarak arayışlar ve krizler başlayacağından ilaç tedavisi uygulanmakla beraber vücudun düzene binmesi için tıbbi destek uygulanır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol